Haber

Konya’da iki fay arasında 37 metre çapında obruk oluştu

Konya’nın Karapınar ilçesinde 37 metre çapında ve 12 metre derinliğinde obruk oluştu. Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, “Yağmurlu dönemlerden sonra obrukların yoğun bir şekilde arttığını gözlemledik. Deprem, üst örtü tabakasının ağırlığını ve düden oluşumunu etkileyen önemli sebeplerden biridir.

Konya’nın Karapınar ilçesi ile çevre ilçe ve illerde obruk oluşumu gün geçtikçe artıyor. İlçeye bağlı Reşadiye Mahallesi Seyit Hacı Yaylası’ndaki tarım alanında obruk meydana geldi. Toprakta oluşan obruk mahalle sakinleri tarafından fark edildi.

Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. arıza.

Deprem anında meydana gelen depremlerin obrukları da etkileyeceğini belirten Prof. Dr. Fetullah Arık, şunları söyledi:

“Düdenler başlangıçta birçok farklı faktöre bağlı olarak oluşuyor. Öncelikle su ile temas ettiğinde çözünebilir kayaçlar olması gerekir. Ko-karbonat kayalar ve bazen talaş ve antidesals gibi minerallerin olduğu bölgelerde. Burada daha ağır obruklar oluşur. Kayaçlar obruk oluşumuna uygun oldukça geniş alanlarda karbonatlı kayaçlardan oluşmaktadır. Özellikle kış aylarında yeraltı sularımız idareli kullanıldığında genç volkanizmanın etkisiyle kısmen asitleşebilmektedir. Yerel su hareketleri çoğunlukla çatlaklar boyunca kuzeye doğru olduğundan, etkileşim daha ağırdır ve küçük boşluklar genişler. Üst örtü tabakası inceldikçe risk artar. Özellikle yağışlı dönemlerden sonra bu bölgede çukurların yoğun bir şekilde arttığını gözlemledik. Üst örtü tabakasının ağırlığı bir sebeptir ve düden oluşumunu etkileyen değerli sebeplerden biri de depremdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu