Haber

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaya gönderiliyor

Yüksek Öğrenim Kurulu Başkanı Prof. Millet olarak gurur duyuyoruz.” dedi.

Özvar, sosyal medya hesabından Türkiye’nin uzaya ilk astronotu göndereceğini paylaştı.

Tarihi bir heyecan içerisinde olduklarını vurgulayan Özvar, şöyle konuştu:

“Bu acı günlerin ardından millet olarak büyük bir gurur yaşamaya hazırlanıyoruz. Bu gece ay-yıldızımız ilk uzay yolcumuzla uzaya çıkıyor. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı gururla uzaya gönderiyoruz. Başarılar Alper Gezeravcı Türk üniversitelerinde yetişen havacılık ve uzay mühendisleri dünyanın saygın kurumlarında yer alıyor.” ülkemizin uzay çalışmalarında görev almaktadır.

Bu gezinin onlara ve halen eğitimine devam eden öğrencilerimize gurur ve motivasyon kazandıracağına eminim. 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalacak olan Alper Gezeravcı, üniversitelerimizin bazı değerli deneylerini gerçekleştirecek. “Kendisine başarılar diliyor ve bu çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum.”

Üniversitelerde uzayla ilgili programlar

Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Milli Uzay Programı kapsamında “Türk Astronot ve Bilim Misyonu Projesi” Direktörü ve ODTÜ’de doktora öğrencisi olan Ömer Ataş, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü, Alper Gezeravcı’nın bilimsel danışmanlığını yaptı. yapmak.

Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapacağı 13 bilimsel deneyin 9’u üniversiteler tarafından hazırlandı. Ankara, Boğaziçi, Ege, Hacettepe, Üsküdar, Yıldız Teknik, Haliç ve Nişantaşı üniversitelerindeki bilim insanları, hazırladıkları deneylerin verilerini heyecanla beklemeye başladı.

Türkiye’deki üniversitelerin Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Uzay Mühendisliği, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Uzay ve Uydu Mühendisliği, Uçak ve Uzay Mühendisliği gibi havacılık ve uzay alanında bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca birçok üniversitedeki yüksek lisans ve doktora programları da bilim insanı yetiştirmektedir.

2023-2024 eğitim öğretim yılı verilerine göre bu programlarda 6 bin 15’i lisans, 718’i yüksek lisans ve 245’i doktora olmak üzere toplam 6978 öğrenci eğitim görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu