Sağlık

Klimayı kaçırmayın: Çoğaltır

Daha çok yaz mevsiminde görülen ve ‘iklim hastalığı’ olarak bilinen lejyoner hastalığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, “Lejyoner hastalığının kaynağı insan yapımı soğutma ve sıcak su sistemleridir. Hastalıkla ilgili bakteriler genellikle otellerde, hastanelerde, bakım evlerinde veya ofis klima sistemlerinde ve havalandırma sistemlerinde çoğalabilir. Ev ortamında klima hastalığına yakalanma riski yok denecek kadar azdır ve hastalık kişiden kişiye temas yoluyla bulaşmaz. Süerdem, klima hastalığının ‘Legionella pneumophila’ bakterisinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirtti.

İLETİŞİM ÜZERİNDEN AKTARILMAZ

Klima hastalığının temas yoluyla bulaşmadığını belirten Prof. Sauna, hamam veya kaplıca havuzu gibi sıcak sudan çıkan buhar damlacıklarının kirli su ile solunması da hastalığa neden olabilir. Diğer bir hastalık kaynağı da dekoratif veya serinletici su fıskiyelerinin kullanıldığı ortamlardır. Konut ortamında klima hastalığına yakalanma riski yok denecek kadar azdır ve hastalık kişiden kişiye temas yoluyla bulaşmaz.

Ateş ve halsizlik görülebilir

İklim hastalığının belirtilerine değinen Prof. Dr. Süerdem, şu bilgileri paylaştı:

“Hastalığın belirtileri bulaştıktan 2-10 gün ortasında ortaya çıkıyor.

Hastalık ilk olarak grip gibi kas ağrıları ile başlar.

Ardından sıklıkla 40 derecenin üzerine çıkan ateş, titreme nöbetleri, halsizlik, baş ağrısı ve sonrasında öksürük ve bazen kanlı balgam başlar.

Görülebilecek diğer semptomlar nefes darlığı, nefes almada güçlük, göğüs ağrıları, kusma, ishal, mide bulantısı, kafa karışıklığı ve ajitasyondur.

Zatürreye Dönüşme Riski Var

Hastalığın sadece grip semptomlarıyla seyreden hafif formuna Pontiac ateşi denildiğini belirten Prof.

Yaşlılar, sigara içenler, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kronik akciğer hastalığı, böbrek ve diyabet hastaları enfeksiyon gelişimi için risk altındadır.

TEŞHİS NASIL OLUR?

Teşhis sürecini anlatan Prof. Dr. Süerdem, şunlara dikkat çekti:

“Doğru teşhis için hastalıktan şüphelenildiğinde, bakteri varlığını hızlı bir şekilde belirlemek için idrarda lejyonella bakteri antijenlerinin aranması bir önceliktir.

Ayrıca tanıyı desteklemek için kan testleri, göğüs röntgeni ve akciğerin bilgisayarlı tomografisi incelenir. Hastalığın ağırlaşması durumunda kesin tanı için akciğer biyopsisi yapılabilir.

DİKKAT: KLİMA SİSTEMLERİNİN TEMİZLİĞİ MUTLAKA DİKKATLİ OLARAK YAPILMALIDIR.

Klima hastalığından korunmanın yolları hakkında bilgi veren Prof.

TEDAVİ SÜRESİNDE SİGARA İÇMEYİN

Klima hastalığı teşhisi konulan hastaların çoğunlukla hastaneye kaldırıldığını belirten Prof. Dr. Suerdem,

“Hastalığın tedavisi, temel tedavilere ek olarak makrolid ve kinolon küme antibiyotiklerle mümkündür.

Hastanede damardan antibiyotik veriliyor ve yurtta ağızdan tedaviye devam ediliyor.

Antibiyotik tedavisine üç hafta tamamlanana kadar devam edilir.

Hamile ve emziren annelerde güvenle tedavi uygulanmaktadır. Hastalığın tedavisi süresince sigara içilmesine izin verilmemeli ve sigara içilen kapalı ortamlarda bulunulmamalıdır.

Ayrıca alkollü içeceklerin kullanımına son verilmeli ve bol sıvı alınmalıdır.

İnsanların kalabalık olacağı tüm kapalı alanlardan kaçınılmalı ve konutta dinlenilmelidir.

Lejyoner hastalığı için şu ana kadar bir aşı bulunamamıştır. Hastalık genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir ve teşhis ve teşhis konulduktan sonra istirahat edilir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu