Haber

İstanbul’da 28 “Köy Yaşam Merkezi” açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülen Köy Yaşam Merkezleri Projesi kapsamında İstanbul’da kullanılmayan 28 köy okulu yenilenerek eğitime kazandırıldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, kullanılmayan köy okulu binaları anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane, matematik, doğa ve fen okulu gibi farklı alanlarda hizmet veren atölyeler ile eğitim-öğretim alanları haline getiriliyor. ve gençlik kampları gibi sosyal faaliyetler.

Kullanılmayan köy okullarının kısa sürede onarılarak köylere kazandırıldığı projenin hayata geçirilmesiyle İstanbul’daki birçok köy okulu yaşam merkezine dönüştürülerek yeniden faaliyete geçirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul’daki bu sürecin ilk olarak Çatalca’da yeniden eğitime kazandırılan “Çatalca Arif Nihat Asya Köyü Yaşam Merkezi” adlı merkezle başladığını belirtti.

Geçmişle gelecek arasında köprü görevi gören bu merkezleri şehrin geneline yayarak birçok ilçede açılış çalışmalarının devam ettiğini belirten Yazıcı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Köy Yaşam Merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığımızın büyük bir değerle ele aldığı bir çalışmadır. Bu kapsamda İstanbul’da vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın bulunduğu her yerde köy yaşam merkezlerinin yeni birimlerle ilişkilendirilmesine yönelik çalışmalar yaptık. Bakanlığımızın koordinasyonunda, İstanbul’da 28 adet Köy Ömür Merkezi hayata geçirilmiştir.Bu bağlamda Köy Ömür Merkezleri’nin çok değerli bir varlık olduğunu düşünüyorum çünkü köydeki doğal mirasın nesilden nesile aktarılması için çok değerli bir fırsat olacak ve bu doğrultuda ihtiyaca göre okul öncesi, ilkokul veya halk eğitim merkezi derslikleri veya gençlerimizin kamp yapabilecekleri alanlar, doğa atölyeleri ve köy yaşamıyla örtüşebilecek alanlar oluşturuluyor.”

Levent Yazıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in öncülüğünde başlatılan projenin İstanbul’un ilçe ve köylerinde büyük ilgi gördüğüne işaret ederek, bu merkezlerin açılması ve bu merkezlerin açılması gerektiğine işaret etti. 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında etkin bir şekilde uygulanmaktadır. uygulanması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu