Haber

Gemlik Belediyesi’nden bilimsel tarım hamlesi

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Marmarabirlik Gemlik Zeytin Kooperatifi, Umurbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve zeytin seçim sürecinde yer alan çiftçileri ziyaret etti.

Ziyaretlerinde zeytin hasadı hakkında bilgi alan Önder Sertaslan, Gemlik’te Türkiye’nin en kaliteli sofralık zeytinlerinin yetiştirildiğini belirterek, “Gemlik Belediyesi olarak çiftçilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz” dedi.

“Çiftçimizin her zaman yanındayız”

Gemlik zeytininin Türkiye’de ve dünyada büyük bir özveri ve özveriyle sofralara geldiğine değinen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Zeytin ağacı diğer ağaçlar gibi değildir. Yıl boyunca böcek ilacı, gübre, çapa, sulama ve diğer işlemlere ihtiyaç duyar. Gemlik zeytini üreten çiftçilerimiz hava şartları uygun oldukça zeytinliklerine giderek bakımlarını yapıyorlar. Gemlik Belediyesi olarak her yıl kara yollarında yaptığımız çalışmalarla çiftçilerimizin tarlalarına ulaşmalarındaki olumsuzlukları ortadan kaldırıyoruz. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte ilçemizin toprak haritasını çıkardık. Gemlik’teki ağaçların sadece 8’i sulanabildi. 10 kilometrelik sulama sınırı ve 6 yeni sulama havuzu ile bu oranı artırdık ve çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

“Bölgede tek”

Gemlik Belediyesi tarafından kurulan laboratuvarda son aşamaya geldiklerini belirten Lider Sertaslan, “Atalardan, dedelerden kalma yöntemlerle ilçemizde zirai ilaçlama, gübreleme ve sulama işlemleri yapılıyordu. Toprağın neye ihtiyacı olduğunu bilmeden gübreleme ya da ilaçlama yapmak bazen ağaçlarımıza yarardan çok zarar getirdi. Bu israfı ortadan kaldırmak ve bilimsel tarımın önünü açmak için Gemlik’in tamamına Umurbey’e hizmet vereceğiz. Laboratuvar kurduk. Çok kısa bir süre sonra bölgede tek olacak bu laboratuvar ve kırsal kalkınma ofisi çiftçilerimizin hizmetine girecek” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu