Haber

Foçalıları sevindiren ‘ÇED’ kararı

İZMİR (İGFA) –Foça’da Doğaltaş (Tüf) Ocağı kurulması için İzmir Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne sunulan proje tanıtım dosyasına ilişkin devam eden ÇED süreci iptal/iade edilerek sonlandırıldı.

İzmir Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün aldığı karar Foça halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.

İzmir Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ilgili kurumlara iletilen resmi açıklamada; Foça’da açılması planlanan Doğal Taş (Tüf) Ocağı Projesi’nin sakıncalı olduğu, bölgenin artık doğal karakterinin korunması gerektiği, bozulmamış orman ve makilerden oluştuğu, 2500 yıllık Farsça, arkeoloji ve sanat tarihi açısından büyük bir değere sahip olup günümüze kadar oldukça uygun bir şekilde korunmuştur. Taş ocağı projesinin Kabir Anıtı’nın bulunması nedeniyle Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre adet olmadığı, zeytinciye, zeytinciye ve doğaya tehdit oluşturduğu belirtildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Bu aşamadan sonra yapacağımız şey, bu alana verilen İşyeri Maden Ruhsatının iptali davamızda bu ÇED fesih kararını sunarak alanın madencilik faaliyetlerine tamamen kapatılmasını sağlamak. İptal davamıza dilekçeleriyle destek veren tüm vatandaşlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim.” .

Hatırlanacağı üzere 21 Ocak Cumartesi günü Pers Mezar Anıtı önünde, 2 Şubat Perşembe günü ise İzmir Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü binası önünde iptali için basın açıklamaları yapıldı. Foça’da kurulacak Taş Ocağı projesi.

Foça’da Doğa ve Tarih Talanına Hayır Platformu öncülüğünde düzenlenen “Doğanıza, tarihinize ve zeytininize sahip çıkın” adlı imza kampanyasında toplanan 5 bin imza Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na gönderildi.

haberpatnos.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu