Haber

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeineh, “Filistin halkının gözleri…

– İsrailli Bakan Ben-Gvir’den Mescid-i Aksa’ya Baskın

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh:

“Filistin halkının gözü onlarda”

KUDÜS – İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, bu sabah yoğun polis koruması altında Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh, baskına tepki göstererek, “Filistin halkının gözü üzerlerinde” dedi.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir liderliğindeki düzinelerce aşırı sağcı İsrailli, bu sabah yoğun polis koruması eşliğinde işgal altındaki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Ben-Gvir kutsal bölgeye girdikten sonra daha fazla İsrailli Yahudinin yerleşkeye girmesine izin verildi. Burada bir süre kalan Yahudiler, polisin koruması altında ayinlerini gerçekleştirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh, yaşananların kutsal yere yönelik apaçık bir saldırı olduğunu belirterek, “Ben-Gvir’in erken saatlerde hırsızlar gibi Mescid-i Aksa’ya girmesi gerçeği değiştirmeyecek. Orada İsrail’in egemenliğini empoze etmeyeceğini belirterek, “Filistin halkının gözü onların üzerinde” dedi.

Ebu Rudeineh, başta ABD yönetimi olmak üzere uluslararası toplumun Kudüs’teki durumu korumak için Ben-Gvir’in kutsal mekana yönelik saldırısına acilen müdahale etmesi gerektiğini belirterek, “Mescid-i Aksa’ya zarar vermek ateşle oynamaktır. Bölgeyi ve herkesi etkileyen akıl almaz sonuçları var, din savaşına yol açacak” dedi.

haberkagizman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu