Ekonomi

DSÖ duyurdu: “COVID-19 artık küresel bir acil durum değil”

Investing.com – Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cuma günü yaptığı açıklamada, milyonlarca insanın hayatına mal olan, büyük bir sosyal kargaşa yaratan ve dünyayı sarsan bir salgının sinyalini vererek, COVID-19’un yayılmasının artık küresel bir acil durum olmadığını söyledi ekonomi sona yaklaşıyor.

DSÖ yaptığı açıklamada; genel müdür Tedros Adhanom GhebreyesusŞimdi COVID-19’un “Uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu veya uluslararası sağlık kuralları kapsamında mümkün olan en yüksek alarm düzeyi olan bir PHEIC durumu oluşturmayan kalıcı ve devam eden bir sağlık sorunu”karar verdiğini söyledi.

Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında bu sayının en az 20 milyon olabileceğini belirtse de, pandeminin patlak vermesinden bu yana geçen üç yılda DSÖ’ye COVID-19’dan yaklaşık yedi milyon ölüm bildirildi.

Ancak Ghebreyesus, aşılar ve enfeksiyonlar nedeniyle nüfusun bağışıklığının artması nedeniyle salgının bir yıldan uzun süredir devam ettiğini söyledi. “düşüş trendinde” dedi ki. DSÖ yetkililerinin, COVID-19’un acil durum tanımını değiştirmek için uygun zamanın ne zaman olacağını düşünerek, halk sağlığı acil durumunun sona erdiğini ilan etmesini tavsiye ettiğini de sözlerine ekledi.

güzel, “Bu tavsiyeyi kabul ettim.”söz konusu.

Bunun, COVID-19’un artık küresel bir sağlık tehdidi olmadığı anlamına gelmediğini vurgulayan Ghebreyesus, geçen hafta hastalığın “her üç dakikada bir”Can aldığını ve bunların sadece bilinen ölümler olduğunu sözlerine ekledi.

Reuters’in aktardığı DSÖ verilerine göre 24 Nisan’a kadar olan haftada ölüm oranı 3 bin 500 civarındaydı. Ocak 2021’de görülen zirve 100.000’in üzerindeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu