Ekonomi

Deprem bölgesinde ekonomik hayatın iyileştirilmesi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen 13,5 milyon kişi ile ilgili uygulamalara ilişkin düzenlemeler yapıldı.

depremlerden sonra  8 Şubat’ta açıklandı  Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında ekonomik hayatta iyileşmeler ön plana çıktı.

Kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararlar arasında avans ödemeleri, sanayi tesciline ilişkin süreler, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ve kooperatiflere yönelik bazı düzenlemeler yer alıyor.

Ölen memurlara yapılan ödemeler iade edilmeyecektir.

Buna göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca, 11 Şubat itibari ile kamu görevlisine yapılan aylık ve bedel ödemeleri, ilgili kişilerin beyin sarsıntısında ölmesi halinde geri alınmayacak. .

Sanayi Sicil Kanunu’nun bazı maddelerindeki süreler 3 ay süreyle durduruldu.

Olağanüstü hal ilan edilen illerde Sanayi Sicili Kanunu’nun 2, 4 ve 5. maddelerinde belirtilen süreler 6 Şubat’tan itibaren 3 ay süreyle askıya alındı. Bu süreler, durdurma süresinin bitimini takip eden günden itibaren işlemeye başlar.

Esnaf ve sanatkarlardan belge ücreti alınmayacaktır.

Anılan illerde, Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren ve zarara uğrayan esnaf ve sanatkarlardan, süresi içinde esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının hazırlayacakları belgeler için ücret alınmayacak. sarsıntı ile.

Sendikalar yardımcı olabilir

5362 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar odaları, birlikler, federasyonlar, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ile Kooperatifler Kanunu kapsamında faaliyet gösteren kooperatifler ve bunların üst kuruluşları, 6 Şubat itibarıyla, olağanüstü hal çerçevesinde, afet bölgesindeki illerde yönetim kurulunca alınacak kararla. bire bir veya nakit yardım sağlayabilmektedir.

Kamu çalışanına yapılan avans ödemesine ilişkin KHK kararı 11 Şubat’ta, diğer kararlar da prestijiyle bugün yürürlüğe girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu