Haber

Çek İtfaiyecilere Teşekkür Belgeleri Verildi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde Adıyaman’da arama kurtarma ekibi olarak görev yapan Çek itfaiyecilere Çek hükümeti tarafından teşekkür belgesi verildi.

Sertifikalar, Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Hümran Bağış, Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakan Yardımcısı Radek Kana ve Çek İtfaiye Genel Müdürü Vladimir Vlcek tarafından takdim edildi.

BAĞIŞ: GRUP İLK TAMAMLAYICI ÜLKE OLDU

Büyükelçi Bağış törende yaptığı konuşmada, “Çek Dışişleri Bakanlığı ile yapılan girişimler sonucunda deprem sabahı 73 kişilik kentsel arama kurtarma ekibini Çekya’ya gönderme kararı aldık. Prag’da yaşayan ve isteyerek Çekya grubuna dahil olan Hakim Civan isimli vatandaşımız ile birlikte arama kurtarma ekibinin elçiliğimiz tarafından uğurlanmasının ardından ilk olarak ülkemize destek veren ülkelerden biri olduk. AFAD koordinasyonunda önce Adana’ya, ardından Adıyaman iline giderek çalışmalara başladı.”

“EKİPLER ÇOK SAYIDA VATANDAŞIMIZI BAĞTAN KURTARDI”

Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük bir özveriyle çalışan bu gruplar, çok sayıda vatandaşımızı enkaz altından sağ olarak kurtardığı gibi, hayatını kaybeden çok sayıda vatandaşımızın da cenazelerinin ailelerine teslim edilmesini sağladı. Türkiye’ye ilk giden yabancılar arasında yer alan Çek grubu, ülkemizden en son ayrılan gruplardan biri oldu. Döndüklerinde Çek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Vit Rakusan ve diğer yetkililerle birlikte Çekya’da yaşayan Türk toplumu olarak Prag havaalanında çiçekler, bayraklar ve alkışlarla onları karşılamaya çalıştık. Kahramanlıkları ile hepimizi duygulandıran Çek Arama Kurtarma USAR ekibi, AFAD koordinasyonunda büyük hasarın meydana geldiği Adıyaman’a yönlendirildi. Bu kahramanların yaptıklarını umutla, derin bir minnetle ve hayranlıkla izledik. Günlerce yoğun çaba sarf eden ekip, arama kurtarma çalışmalarını bitirerek bölgeden ayrıldı. Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve milletimiz adına sizlere teşekkür etmeye geldim. Ukrayna savaş nedeniyle yılda yaklaşık on bin kişiyi kaybederken, biz bir gecede elli binden fazla canımızı kaybettik. O sıkıntılı günlerde yardıma gelen arkadaşlarımızı asla unutmayacağız.’

Prag Büyükelçiliği ve Çekya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan teşekkür belgeleri arama kurtarma ekiplerine farklı şekillerde takdim edildi.

karesiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu