Haber

BM Genel Sekreteri: Tahıl bağışlarıyla dramatik etki düzeltilemez

Rusya’nın 6 Afrika ülkesine 25 ila 50 bin ton arasında tahılı ücretsiz olarak göndereceğini açıklamasının ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Herkesi etkileyen bu dramatik etkiyi bir avuç bağış yaparak düzeltmek mümkün değil. bazı ülkelere.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin New York kentindeki BM genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuştu. Gazetecilerin gündemdeki sorularını yanıtlayan Guterres, Rusya’nın dün 6 Afrika ülkesine ücretsiz tahıl göndereceğine ilişkin açıklamasına atıfta bulunarak, “Milyonlarca ton tahılın piyasadan çekilmesinin fiyatlara yol açacağı açık. ekonomik yasaya göre, Ukrayna tahılının uluslararası pazara normal erişimi ile var olacak fiyatlardan çok daha yüksek.” .

Tahıl fiyatlarındaki bu artışların bedelinin her yerde herkes tarafından ödeneceğini vurgulayan Guterres, “Yani bazı ülkelere bir avuç bağış yaparak herkesi her yerde etkileyen bu dramatik etkiyi düzeltmek mümkün değil.”

AFRİKA’YA BEDAVA TAHIL

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün St. Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre’ye.

TAHIL ANLAŞMASI

Geçtiğimiz yıl Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda varılan Tahıl Anlaşması 17 Temmuz’da sona erdi. Anlaşmaya ilişkin açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Şu ana kadar anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı uygulanmadı” diyerek anlaşmadan çekildiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e Karadeniz Tahıl İnisiyatifi veya benzerini üçlü bir formatta sürdürmeyi teklif eden resmi mektuplar gönderdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu