Haber

Yunanistan ve Bulgaristan enerji alanında işbirliği için iki mutabakat zaptı imzaladı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in bir araya geldiği Atina’da, iki ülke arasında güç alanında işbirliğini öngören iki mutabakat zaptı imzalandı.

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas ve Bulgaristan Enerji Bakanı Rossen Hristov, biri doğal gazın arzı ve depolanması, diğeri yeni bir petrolün inşası için olmak üzere iki ülke arasındaki güç işbirliğini artırmaya yönelik araştırma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dedeağaç Limanı ile Burgaz’ı “bağlayacak” boru hattı. iki mutabakat zaptı imzaladı.

Miçotakis, görüşmenin ardından yaptığı ortak basın açıklamasında, Ukrayna krizi sonrası doğalgaz arzında yaşanan sorunlara dikkat çekerek, Rusya’dan bağımsızlaşmanın ve bu arzda farklı kaynaklar elde etmenin değerli olduğunu belirtti.

Mutabakat zaptı çerçevesinde Yunan işletmelerinin Bulgaristan’ın kuzeybatısındaki Çiren’deki tesislerde doğal gaz depolama imkanına kavuşacağını vurgulayan Miçotakis, Bulgar işletmelerin de aynı amaçla Yunanistan’ın Revithusa tesislerinden yararlanabileceğini söyledi. amaç.

Miçotakis, diğer mutabakat zaptında Dedeağaç ile Burgaz arasında yeni bir petrol boru hattının inşasını öngördüğünü ve bu hattın Ege ile Karadeniz’i de birbirine bağlayacağını bildirdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Bulgar işletmelerinin Revithusa’daki tesislerden yararlanma imkanına kavuşacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Üzerinde çalışılacak Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesinin güç çeşitliliği açısından Bulgaristan’a katkı sağlayacağını belirten Radev, bu sınırın İstanbul Boğazı’ndan geçen tankerlere alternatif olacağını da kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu