Ekonomi

Yeni 911 Dakar’ın Orijinal Ekipmanı: Pirelli Scorpion All Terrain Plus, Porsche 911 İçin Geliştirilen İlk Off-Road Lastiği

Coupé modelin en yeni versiyonu için P Zero asfalt ve P Zero Winter kış lastikleri de sunuluyor

Milano, 18 Kasım 2022. Porsche, Pirelli’nin en güçlü şartlar için tasarladığı Scorpion All Terrain Plus arazi lastiğini, 911 modeli için birinci defa orjinal ekipman olarak belirledi. Arazi kabiliyetlerini azamiye çıkaracak biçimde dizayn edilen yeni Porsche 911 Dakar, klasik coupé modelinin arazi şartları için yine yorumlandığı bir model olarak öne çıkıyor. Orjinal ekipmanı Pirelli lastikleri olan yeni Porsche için ayrıyeten asfaltta kullanım gayeli P Zero yaz lastikleri ile daha soğuk aylarda optimum yol tutuşu sağlayan P Zero Winter kış lastikleri de sunuluyor.

En güçlü arazi şartlarında dayanıklılık ve takviye sağlamak için özel olarak tasarlanan Scorpion ailesinin üyesi olan Pirelli Scorpion All Terrain Plus, Porsche 911 Dakar’a hem bir arazi aracının çok taraflılığını hem de bu sportif araba ikonunun temsil ettiği yüksek performansı kazandıracak halde adapte edildi. Bu maksatlara ulaşmak gayesiyle yüklü olarak Pirelli’nin, dünyanın en süratli arabalarına yönelik ultra yüksek performanslı lastikler alanındaki tecrübesinden yararlanılan eşsiz bir geliştirme programı yürütüldü.

Pirelli araştırma ve geliştirme departmanı, bu arabanın toprak tabanda ve asfaltta gösterdiği performansa karşılık verebilecek nitelikte yeni bir hamur ailesini bu eserde birinci kere kullandı. Ayrıyeten, bilhassa art lastikler olmak üzere lastik konstrüksiyonları da güçlendirildi ve yolla temas alanını artırmak için optimize edildi. Porsche 911 Dakar’ın yeni lastiği kuru yerde klâsik Scorpion All Terrain Plus lastikle tıpkı derecede rekabetçi performans sunan bir sırt desenine sahip ve bu sayede çöllerde olduğu kadar pistlerde de aktifliğini ortaya koyuyor. Bunların tümü günlük kullanımda bir lastikten beklenen istikrar, güvenlik ve konfor üzere temel özelliklerden ödün vermeden başarılıyor. Pirelli, lastiğin dış yer test programı kapsamında Avrupa’nın en değerli test alanlarında ve farklı şartlara sahip değişik pistlerde 911 Dakar’ı kullanarak kapsamlı testler yürüttü.

Pirelli ve Porsche uzun yıllardır yakın iş birliği içinde çalışıyor. Porsche 911, 1982’de bu iş birliği kapsamında özel işaretli (‘N’ ile simgelenen) bir Pirelli lastiği ile donatılan birinci modeldi. Hasebiyle, Pirelli’nin ‘mükemmel uyum’ stratejisi Porsche ile doğmuş oldu. Bu strateji, dünyanın önde gelen itibar araba üreticileriyle birlikte lastikler geliştirilmesini ve en yüksek performanslı arabalar için ‘terzi işi’ olarak lastik üretilmesini kapsıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu