Haber

Ümraniye’de çöken binada vatandaşlar mağdur olmayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Ceyhun Avşar, Ümraniye’de metro çalışmaları sırasında çöken binayla ilgili yaptığı açıklamada, “Tahliye ettiğimiz binada çeşitli esnafın faaliyetleri görüldü, uyarıldılar. Yapmamaları gerektiği belirtildi. Mevcut olup bina boşaltılmıştır. Vatandaşlarımız hiçbir şekilde mağdur edilmeyecektir. Metro çalışmalarımıza devam edeceğiz. “Çevre güvenliği sağlandıktan sonra devam edeceğiz” dedi.

Göztepe – Ümraniye Metro hattında yapılan çalışmalar sırasında Elmalıkent Mahallesi’nde hasar gören bitişik iki bina çöktü. Binanın boş olması nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı. Olay yerine gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Ceyhun Avşar, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Avşar, vatandaşların mağdur edilmeyeceğini ve gerekli güvenlik önlemleri alınarak çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

“TEKNİK GEREKLİLİKLER NEDENİYLE BİNANIN TAHLİYE EDİLMESİNE GEREK VAR”

Avşar, “Tünel kazılarımızda hem tünel içerisinde hem de kazı öncesinde tünel üzerindeki yol ve binalarda tespitler yapıyoruz. Tünel kazıları sırasında oluşabilecek tüm riskleri üniversitelerden yola çıkarak tespit ediyoruz. Tünel kazılarımıza bu bölgede başlıyoruz, tünel kazıları sırasında oluşabilecek riskleri öngörüyoruz.” Kazı sırasında binanın aniden boşaltılmaması için teknik zorunluluktan dolayı binanın boşaltılması ihtiyacı doğdu. Riskleri bu binada hem kat sahipleri hem de esnaf arkadaşlarımız olmak üzere tüm maliklerle birlikte gördük. Aynı zamanda sosyal bir ihtiyaç da vardı. Bu bölgedeki binamızda tahliye sürecini gerekli protokoller ve gerekli maddi ve manevi destekle gerçekleştirdik. Şu anda kazı çalışmalarımız son 5 metreye ulaştı ve bugün itibarıyla tünelde yapılacak kazıda risk gördüğümüz için derhal yüzeyde gerekli incelemeleri yapmaya başladık. ” söz konusu.

“İNŞAAT STOKUNUN ZORLUĞU TÜNEL ÇALIŞMALARIMIZDA BİZİ ÇOK SINIRLIYOR”

Avşar, “Bu arada tahliye ettiğimiz binada çeşitli esnafın faaliyetleri görüldü ve uyarıldılar. Bulunmamaları gerektiği belirtildi ve bina boşaltıldı. Sadece bu bina değil, çevredeki iki bina da boşaltıldı. Tünelin etki alanında bulunan ve risk gördüğümüz yerler hızla boşaltılarak bölge de boşaltıldı.” Gerekli güvenlik tedbirlerini alarak hızla seferber olmaya başladık. Ancak çevredeki yapı stoğunun zorluğu tünel çalışmalarımızda bizi oldukça kısıtlıyor. Bina stoğunun etkisiyle bizim hiçbir müdahalemiz olmadan binada çökme meydana geldi. Eğer bu çökme doğal olarak meydana gelmeseydi, kontrollü bir şekilde yıkımını gerçekleştirirdik. “Bugün içinde bulunduğumuz durumun sosyal zorunluluğu ne olursa olsun vatandaşlarımızla tekrar görüştük, onlara herhangi bir mağduriyet yaratmayacak şekilde gerekli her türlü sosyal destek verilecektir” dedi.

Avşar, içeride esnafın varlığına ilişkin ise, “Sıcak bir konu, tüm alanları anlık takip edemiyoruz. Protokolümüz var, protokoller kapsamında bu binaları zaten boşaltıyoruz. Karşılığında da gerekli işlemleri yapıyoruz.” Sosyal destek, sıcak bir konu, arkadaşlarımız inceleyecek.”

“METRO ÇALIŞMALARIMIZA ÇEVRE GÜVENLİĞİ SAĞLANDIKTAN SONRA DEVAM EDECEĞİZ”

Avşar, “Tünel ve metro inşaatlarında öngöremediğimiz tek şey kazı sırasında karşılaşabileceğimiz risklerdir. Bu kazılar tamamlanmadan hiçbir binada meydana gelecek tüm teknik ve güncel durumun adını koyamazsınız. Burada da bu oluyor. olay kazımıza 5 metre kala yaşandı. kazımızın tamamlanması durumunda binada tekrar ilk tespit raporlarımız var. son tespit raporları tekrar incelenerek üniversite hocalarıyla birlikte gerekli bilgiler verilecektir. önümüzdeki dönemde Geçtiğimiz yıllarda metro kazılarında ya da yer altı kazılarında tünel-yapı etkileşimlerinden dolayı benzer olaylar yaşanmıştır. Orada olduğu gibi burada da yaşanacaktır. “En ufak bir hak kaybına bile yol açmayacak olan bu gereklilikleri sağlayacağız. Yaptığımız ara protokoller ve ek protokollerle vatandaşlarımıza, Vatandaşlarımız hiçbir şekilde mağdur edilmeyecektir. Çevre güvenliği sağlandıktan sonra metro çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu