Haber

Türkiye’ye giden gemide 117 kilo kokain ele geçirildi

Brezilyalı yetkililer, 19 Nisan Çarşamba gecesi Sao Paulo eyaletinin Santos Limanı’nda bir gemiye düzenlenen operasyonda 117 kilogram kokain ele geçirildiğini duyurdu. Plastik ambalajlarda muhafaza edilen kokain tabletlerinin, geminin sualtı kısmında yer alan ve geminin soğutma sistemlerini beslemek için deniz suyunun toplandığı deniz sandığı adı verilen bir bölmeye gizlendiği kaydedildi.

VOA Türkçe’den Mustafa Özdemir’in haberine göre, selüloz yüklemesi için Santos Kanalı’ndaki limana yanaşan gemide yapılan incelemelerde, uyuşturucu maddeyi bulmak ve kokain çıkarmak için özel dalgıçlar getirildi ve geminin rotasının açık olduğu açıklandı. İtalya, Türkiye ve Mısır.

Kokain maddesinin, uluslararası uyuşturucu kaçakçılığını önlemek amacıyla Federal Polis, Brezilya Donanması ve Federal Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen operasyonda ele geçirildiği açıklandı.

290 KG KOKAİN BULUNDU

Daha önce Türkiye’ye gelen gemilerde kokain ele geçirilmişti. Latin Amerika’nın en büyük nakliye limanı olmasının yanı sıra Afrika ve Avrupa’ya yapılan kokain sevkiyatlarında en değerli merkezlerden biri olan Santos Limanı’nda geçen yıl toplam 162,4 milyon ton sevkiyat gerçekleştirildi.

Brezilyalı narkotik grupları, bu yıl Ocak ayında Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesindeki Martaş Limanı’na gitmek üzere bekleyen selüloz yüklü bir gemide 290 kg kokain ele geçirdi.

Ayrıca, geçen yıl Temmuz ayında Tekirdağ İl Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Marmaraereğlisi’ndeki bir limanda Brezilya’dan gelen bir kuru yük gemisinde 200 paket halinde 242 kilo kokain ele geçirmişti.

BREZİLYA’DA TOPLAM 96,6 TON KOKAİN BULUNABİLDİ

Resmi verilere göre, Brezilya geçen yıl 96,6 ton kokain ele geçirdi; Kolombiya, Peru ve Ekvador’un Uyuşturucuyla Mücadele Teşkilatı (DEA) tarafından doğrudan hedef alınmaması ve sağladığı göreceli ‘avantajlar’ nedeniyle son yıllarda uluslararası uyuşturucu kaçakçıları tarafından giderek daha fazla kullanıldığı bildirilmektedir. yoğun gemi trafiği. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu