Teknoloji

Türkiye’nin Dijital Hurafeleri Ortaya Çıktı

Milyarlarca insanın ön plana çıktığı internet dünyası birçok yanlış algıyı da barındırabilmektedir. Bu algıları ortaya koyan Kaspersky’nin “Dijital Batıl İnançlar Araştırması” da katılımcıların ilginç bir niyetine ışık tutuyor.

Türkiye’de her 10 kişiden 4’ünün cihazlarına isim verdiğini de gösteren araştırma, kümedekine benzer bir davranış da sergiledi. Buna göre, Türkiye’deki her 10 kullanıcıdan yaklaşık 9’u, yabancılarla yaptıkları telefon görüşmelerinin kaydedilebileceğine ve hesaplarından para çalınabileceğine inanıyor.

Web siteleri hakkında da büyük bir yanılgı var:

Rapor tıpkı bir web sitesi gibidir HTTPS protokolükullanıcılar durumunda %85’i bu siteye güvendiğini belli etti. Ancak, bu siteler güvenilmez olabilir.

Kaspersky tarafından paylaşılan bilgilere göre HTTPS protokolüne uyan siteler, kişisel bilgilere web sitesi dışından erişemiyor. Ama bu veriler bir kimlik avı kaynağıysaAyrıca sitenin kendisi tarafından ele geçirilebilir.

Raporun ortaya çıkardığı diğer kritik yanılgılar:

  • Kullanıcıların %56’sı bir akıllı telefondaki tüm bilgilere sahip fabrika ayarlarına döndürme Silebileceğine inanıyor. Ancak durum böyle değil.
  • %62 cihaz İnternete bağlı değilseniz, kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmezsiniz. inanır. Ancak bu yazılımlar, cihaza çıkarılabilir diskler yoluyla da bulaşabilir.
  • İnternet tarayıcılarının %85’i “Gizli” mod, İnternette tam bir anonimlik sağlar. düşünüyor. Ancak “Gizli mod” gizlilik sağlamaz, geçmişin, çerezlerin ve indirme geçmişinin saklanmamasını sağlar.

Kaspersky ayrıca kendinizi siber tehditlerden korumanız için 7 ipucu paylaştı:

  • Sosyal ağlarda ve tanınan platformlarda gizlilik ayarlarına dikkat edin.
  • Tüm hesaplarınız için güçlü ve benzersiz şifreler (farklı harfler, sayılar ve özel karakterler içeren en az 12 karakter) kullanın, şifre yöneticilerinde saklayın.
  • Buna izin veren hizmetler için iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlayın.
  • Uygulamaları yalnızca resmi mağazalardan indirin ve cihazda hangi programların yüklü olduğunu düzenli olarak kontrol edin.
  • Posta, anlık mesajlaşma programları veya sosyal ağlardaki (arkadaşlar tarafından gönderilmiş olsalar bile) şüpheli bağlantıları takip etmeyin.
  • Kişisel veya ödeme bilgilerinizi girmeden önce, adres çubuğundaki sitenin adını dikkatlice kontrol edin.
  • Efsanelere inanmayın ve dijital okuryazarlığınızı her zaman geliştirin ve verilerinizin güvenliği konusunda endişelenmenize gerek kalmaması için taşınabilir cihazlar da dahil olmak üzere tüm cihazlara sağlam bir güvenlik çözümü kurun.

seydikemerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu