Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken: Araç muayene ve sigorta ücretlerini azaltın

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, muayene ve sigorta fiyatlarına yapılan zam nedeniyle trafiğe kaydı yapılan her 5 araçtan 1’inin trafikte dolaşmasına neden olduğunu belirterek, fiyatların yüksek olduğunu söyledi. söz konusu azaltılmalıdır.

Palandöken, kullanılmayan aracın bile yıllık ortalama maliyetinin 15 bin lirayı bulduğunu, kasko bedeliyle birlikte bu tutarın 25 bin liraya yaklaştığını söyledi. Bu durumun muayenesiz ve sigortasız araç sayısını artırdığına dikkat çeken Palandöken, sorunun ortadan kaldırılması için yüksek olan muayene, sigorta ve vergi tutarlarının düşürülmesini talep etti.

Trafikte bulunan 27 milyon 334 bin araçtan 5 milyon 600 bininin sigortasız olduğunun altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

“Muayene, vergi ve sigorta fiyatlarındaki artışlar ülkemizde trafiğe kaydı yapılan her 5 araçtan 1’inin trafikte kaçak dolaşmasına neden oluyor. Yetkili kurumun muayene ücretlerinden aldığı meblağlar esnaf ve vatandaşlarımız için oldukça yüksek. vergi borçlarını, sigortalarını bile ödeyemiyorlar” diyen Vergi borcunu ödemeden muayene olunamaz. Araçların muayenesiz ve sigortasız seyahat etmemesi için bu ücretler düşürülmelidir. Teknik muayene süresi geçen araçlara uygulanan aylık yüzde 5 gecikme zammı, muayene süresi uzun olmayan araçlara da uygulanmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu