Yaşam

Şair ve yazar Fadıl Öztürk beraat etti

İZMİR – İzmir’de şair ve yazar Fadıl Öztürk ile eşi Berrin Bicek Öztürk, 17 Kasım 2023 sabah saatlerinde İzmir’in Tire ilçesindeki evlerine düzenlenen baskında gözaltına alındı. 2021 sonrası sosyal medya paylaşımlarının gerekçesi ise “örgütsel propaganda” olduğu yönünde. Davanın ilk duruşması bugün Bayraklı’daki İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Öztürk ve avukatı İhsan Metin Erdoğan da hazır bulundu.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Öztürk ve avukatı Erdoğan savunmalarını yaptı. Avukat Erdoğan, birçok mahkemenin Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesine “güvenlik odaklı” bir çerçevede yaklaştığını, 2013’te yapılan değişiklikle ise “terör yöntemini açıkça övme ve teşvik etme” koşullarının arandığını ifade etti. bu suçun oluşması. Bu konuda Yargıtay’ın da bu kanuna uygun kararlar verdiğini belirten Erdoğan, müvekkilinin sadece vefat eden kişilerin fotoğraflarını ve kendi şiirlerini paylaştığını belirtti. Avukat Erdoğan, suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle Öztürk’ün beraatını istedi.

MAHKEME BERAAT kararı verdi

Duruşma savcısı, mütalaasıyla Öztürk’ün terör propagandası suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, suçun unsurlarının bulunmadığı gerekçesiyle Öztürk’ün beraatına karar verdi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu