Haber

Pakistan eski Başbakanı İmran Han tutuklandı

Pakistan devlet televizyonu, Pakistan eski Başbakanı İmran Han’ın başbakanlık görevi sırasında gördüğü muameleler nedeniyle yolsuzluktan suçlu bulunmasının ardından Cumartesi günü üç yıl hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi. Imran Khan’ın avukatı Intazar Hussain Panjutha ReutersKararın ardından, haber ajansına verdiği bilgiye göre, İmran Han Pakistan’ın doğusundaki Lahor kentindeki evinden alınarak tutuklandı.

Raporda Yargıç Humayun Dilavar, “Khan’ın yolsuzluğa karıştığı kanıtlandı” dedi. Imran Khan, İslamabad Yüksek Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmadı. Khan, geçen yıl Nisan ayında görevden alındığından beri “yolsuzluk”, “terörizm” ve “halkı ayaklanmaya kışkırtma” suçlarından 150’den fazla davayla karşı karşıya bulunuyor. Han, suçlamaların “siyasi nedenlerle” yapıldığını iddia ediyor.

Kararın ardından Han’ın ekibi temyiz başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Ekibin bir üyesi, “Bize tanık sunma şansı verilmediğini ve argümanları tamamlamak için yeterli zamanın ayrılmadığını not etmek önemlidir” dedi.

İmran Khan, 2022’de Pakistan Parlamentosu’ndaki güven oylamasını kaybedince iktidardan ayrılmak zorunda kaldı. Görevden ayrıldıktan sonra hakkında çok sayıda dava açıldı ve bu yıl Mayıs ayında tutuklandı. Tutuklanması nedeniyle ülke çapında protestolar düzenlendi ve Khan kefaletle serbest bırakıldı.

AFP, AP / Yapay Zeka, HT

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

haber-buharkent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu