Ekonomi

Kız Kardeşim Projesi yeni programlarıyla 50 bin genç kadını destekleyecek

Kadınların sosyal ve ekonomik konumlarını güçlendirmek amacıyla ekonomik hayata katılımları konusunda gerekli bilgi ve beceriyle donatılan Kızkardeşim Projesi’nin gelinen nokta ve yeni dönem 8 yıldır kesintisiz devam ediyor. olay. Bugüne kadar 450 binden fazla kadının hayatına dokunan projenin yeni döneminde, “Kız Kardeşim Burs Programı”, “Kız Kardeşim Güçlendirme Programı” ve “Kız Kardeşim Burs Programı” ile 50 bin genç kadına ulaşılması hedefleniyor. Yıldız Karma Programı”. Projenin yeni etabında Türk Eğitim Vakfı ile birlikte Kız Kardeşim Burs Programı ile 300 gence deprem bölgesinde eğitim bursu sağlandı.  Güçlendirme Programı kapsamında 10 bin genç kadına ücretsiz olarak kişilik ve dayanıklılık envanteri testi sunulacak.. Yıldızlar Karma Programı ile toplumsal fayda, spor ve sanatta başarılı olan 20 genç kadına ihtiyaç duydukları gelişim desteği sağlanacak.

Kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemek amacıyla Coca-Cola Türkiye ve Özel Departman Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) iş birliğiyle yürütülen Ablam Projesi, sekizinci yılında güçlenerek yoluna devam ediyor. Projenin yeni transferi 21 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen lansman etkinliği ile duyuruldu. Etkinlik boyunca 450 binden fazla kadının hayatına dokunan ve yeni döneminde genişleyen Kız Kardeşim Projesi’nin yeni programları, sunuldu. Branş temsilcileri, öğrenciler ve alanlarında değerli başarılara imza atan genç yıldızların yer aldığı etkinlikte, Coca-Cola Avrasya ve Ortadoğu Operasyonları Birim Lideri Sedef Salingan Şahin ve Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, proje ortağı Özel Şube Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Lideri Pınar Ilgaz,projede işbirliği yapan kurumlardan Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Banu TaşkınVe Ahbap Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Leventkatılımıyla gerçekleşti.

Projenin yeni etabında Kız Kardeşim Burs programı kapsamında Türk Eğitim Vakfı ile birlikte özellikle deprem bölgesi olmak üzere 300 gence eğitim bursu sağlandı. Güçlendirme Programı kapsamında ÖSGD iş birliğiyle mentorluk programı yürütülürken, Davranış Bilimleri Enstitüsü ile birlikte 10 bin genç kadına kişilik ve dayanıklılık envanteri testi ücretsiz olarak sunulacak. Yıldızlar Karma Programı ile toplumsal fayda, spor ve sanatta başarılı olan 20 genç kadına ihtiyaç duydukları maddi ve birebir destek sağlanacak. Karma Yıldızlar Programı kapsamında hayallerinin peşinden koşan başarılı genç kadınların belirlenmesi süreçlerinde Ahbap ile iş birliği yapılacak.

Açılış konuşmasında Kız Kardeşim Projesi’ne 8 yıldır kesintisiz destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca Ablam Projesi konusunda bugüne kadarki görüşlerini ve projenin yeni dönemini aktaran Başak Karaca, “Etki alanını her zaman genişlettiğimiz Ablam daha genç bayanların oluşmasına katkı sağlamayı hedefliyor. yeni döneminde liderler ve kadın kahramanlar. orta yaş genç hanımların yanında olacak. Projemiz; Gençlerin kendini tanıması, çizilen yol ve rol yerine hayallerini gerçekleştirmesine fırsat vermesi, ilham bulması ve genç kadınların kendilerine ilham vermesi için güncelledik. Gücümüz ablamız, amacımız kadının ekonomik ve sosyal hayatta güçlü bir yer aldığı bir dünya. Bu yolda durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Bu vesileyle, projenin yeni etabındaki birliktelikleri için Özel Şube Gönüllüleri Derneği’ne, Türk Eğitim Vakfı’na, Davranış Bilimleri Enstitüsü’ne ve Kardeşler Derneği’ne teşekkür ederim.”

 

Sedef Salingan Şahin, Coca-Cola Avrasya ve Ortadoğu Operasyonları Birim Lideri Etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar projemizle yüzbinlerce kadına ulaştığımızı görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Üstelik bu sadece bire bir dokunduğumuz kadın sayısı. Bu kadınların çevrelerinde yaratacakları çarpan etkisi ve yapacakları toplam katkı düşünüldüğünde kadınlar için daha iyi ve adil bir dünyaya yaklaşmak demektir.”

Özel Daire Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Lideri Pınar Ilgaz “Kadının yaşam kalitesini artırma gücüne ve toplumun kalkınmasında ivme yaratan rolüne inanıyoruz. ÖSGD olarak genç kadınlarımızı daha ileriye taşıyacak kalbi ve ortamı yaratmaları için gönüllülerimize destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Farklı departmanlardan 250 istekli mentorumuz ile genç kadınların güç ve cesaret kazanmalarını, gerçek örneklerle tanışmalarını ve onlara kendi yollarında rehberlik edecek bir kardeşlik ağı oluşturmalarını hedefliyoruz. kadınların yürekleri, şefkatleri ve yılmaz emekleriyle toplumun kalkınması için her türlü desteği vermek.’ söz konusu.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Banu Taşkın Etkinlikte yaptığı konuşmada, “TEV olarak kız öğrencilerimizin toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde iyi bir eğitim almaları, bilinçli ve donanımlı bireyler olmaları için eğitim dostu kurumlarla değerli işbirlikleri yapıyoruz. Ablam Projesi de bunlardan biri… 2022 yılından bu yana afet mağduru 300 genç kız öğrencimizin hem bugününe hem de yarınlarına güç katan Coca-Cola Türkiye ailesine bir kez daha yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz. -2023 eğitim dönemi.” söz konusu

Etkinliğe çevrimiçi katılım Dude Platform Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Levent Sisterhood Projesi Yıldızları Karma Programı kapsamında spor, sanat ve toplumsal fayda alanlarında hayallerinin peşinden koşan başarılı genç kadınları belirlemek için çalışacaklarını belirtti. Levent, Türkiye’nin dört bir yanından 20 genç kadını güçlendirmek için Coca-Cola Türkiye ile çalışmaktan memnuniyet duyduğunu da sözlerine ekledi.

Editoryal Notlar

Güçlendirme Programları ile projenin etkisi katlanacaktır.

Kız Kardeşim Projesi, Coca-Cola’nın sosyal ve ekonomik açıdan bağımsız kadın başkanlar yaratma, genç kadınları finansal ve motivasyonel destek sağlayarak potansiyellerini ortaya çıkarmaları için güçlendirme vizyonu doğrultusunda geliştirildi. Bu amaçları gerçekleştirmek üzere projenin yeni döneminde 18-25 yaş arası kadınlara yönelik üç farklı program hazırlandı: “Kız Kardeşim Burs Programı”, “Kız Kardeşim Güçlendirme Programı” ve “Kız Kardeşim All-Star Programı”.

 

Kız Kardeşim Burs Programı

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile birlikte yürütülecek burs programı, devlet üniversitelerinde hazırlık sınıfından son sınıfa kadar olan öğrencileri kapsamaktadır.

2023’ün ilk yarısında, Lisans eğitimine devam eden ve depremden doğrudan etkilenen 300 başarılı genç kadına burs verildi.

 

Kız Kardeşim Güçlendirme Programı

50.000 genç kadının güçlerini artırmasına zemin hazırlamak amacıyla hayata geçirilen program şu uygulamalardan oluşuyor:

  • Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) ile birlikte çevrimiçi mentorluk başvuru. Genç kadınların mesleki ve kişisel gelişimleri, profesyonel öğrenci koçları ve Coca-Cola ekosistemindeki profesyoneller tarafından, kişisel ve profesyonel seyahatlerinde güçlenmelerini sağlayacak mentorluk uygulamalarıyla desteklenecek.
  • Kendini Keşfet:Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) tarafından yapılacak kişilik ve dayanıklılık envanteri testi, 10.000 genç kadına ücretsiz olarak sunulacak (%50’si deprem bölgesindeki kız öğrencilere ayrılmıştır).
  • Uzmanlık eğitimleri:Farkındalık, kişisel gelişim, tasarım odaklı düşünme vb. eğitimler verilecektir.
  • İlham verici konuşmalar:Yılda iki kez gençlerle, başarılı ve tanınmış isimlerle online platformda ilham toplantıları yapılacak.

Kız Kardeşim All-Stars Programı

ilham verici hikayelerinUygulamak amacıyla geliştirilen program kapsamında aşağıdaki hedefler yer almaktadır:

  • Toplumdaki dayanışma ruhuna katkıda bulunarak ve tanınmış isimlerin farklı alanlarda elçiler olmasını sağlayarak ortak bir toplumsal fayda inşa etmek için yeni nesil bir motivasyon yaratmak.
  • Ablam, dayanışma ruhunu besleyerek toplumun ihtiyaç duyduğu umut verici hikayeleri yeniden üretmektir.
  • 20 genç kadına sanat, müzik, edebiyat, spor & e-spor, dijital & tasarım, gastronomi, sürdürülebilirlik, insan hakları/sivil toplum gibi belirli bir alanda toplum lideri olmaları için finansal destek sağlamak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu