Haber

İnegöl Belediyesi Tüm Berberlere Atık Tıraş Kutuları Dağıttı

İnegöl Belediyesi, erkek kuaförlerinde kullanılan jiletlerin israf edilmemesi için Berberler ve Kuaförler Odası’na üye tüm berberlere 235 adet Atık Jilet Kutusu dağıttı.

İnegöl Belediyesi’nde 2021 yılında uygulanmaya başlayan Kaizen Teklif Sistemi meyvelerini vermeye başladı. Şimdiye kadar pek çok öneri hayata geçirilirken, belediye zabıta görevlisi Ömer Şakir Atış’ın atık jilet kutusu önerisi hayata geçirildi. Kontroller sırasında erkek kuaförlerinde jiletlerin çöpe atıldığını gören polis memuru Atış, bu durumun temizlik işçisine ve sokak canlılarına zarar verebileceğini öne sürerek, tüm berberlerin başka bir şekilde tıraş bıçağı toplamasını önerdi. Bu kapsamda Temizlik İşleri Müdürlüğü, Berberler ve Kuaförler Odası iş birliği ile 235 berbere atık jilet kutusu dağıtmaya başladı.

ATIK BIÇAKLAR BAŞKA TOPLANACAK

Belediye Başkanı Alper Taban bugün berberleri ziyaret ederek uygulamayı tanıttı ve esnafı bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Berberler Odası Başkanı Erhan Güven’in de katıldığı basın toplantısında konuşan Lider Taban, “Emniyet Şube Sorumlusu Ömer Şakir Atış arkadaşımız Kaizen Bid Sistemi’ne teklifte bulundu. Atık jiletlerin sıradan çöplerle karıştığını, bu nedenle tekrar toplamanın daha gerçekçi olacağını paylaştı. Ayrıca ilimizdeki tüm erkek kuaförlerimize toplam 235 adet Atık Jilet Kutusu dağıtıyoruz. Jilet atıkları atıldığında nelerle karşılaşırız? Öncelikle bu atık temizliği çalışanlarımıza zarar verebilmektedir. İkincisi, sokak canlıları çöpleri toplarken israf olabiliyor. Bu işin geri dönüşümü de var. Bu atıklar ekonomiye tekrar kazandırıldığında daha pahalı hale gelmektedir. Bu taraflarla Berberlerimize Atık Tıraş Kutusu dağıtıyoruz. Berber esnafımızın jilet kutuları dolduğunda 153 Tahlil Merkezimizi araması yeterlidir. Arkadaşlarımız gelip alacak” dedi.

“Polis memurumuz Ömer Şakir Atış’a önerisi için teşekkür ederim. Buna benzer pek çok öneri geliyor. Tüm bu öneriler Kaizen Ekibi tarafından değerlendirilmektedir. Hem kaizen ile kendimizi geliştiriyoruz hem de kazan-kazan yöntemi ile iyi bir noktaya getiriyoruz.”

BARBERLER ODASI’NDAN TEŞEKKÜRLER

Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Erhan İtimat, “Bütün üyelerim adına belediyemize ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Bizim de bu konuda düşüncelerimiz vardı ama belediyemiz bizden önce harekete geçti. Üyelerimize jilet atıklarını bu kutularda toplamaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu