Haber

Gürsel Tekin’den Btk’ya “Bant Daraltma” Tepkisi: “Vatandaşın Temel Hak ve Hürriyetlerine Engel Olmaları Nedeniyle İlgili Kişiler Hakkında Cumhuriyet…

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Ülkenin en büyük şehrinin merkezinde bir patlama olmuş. İnsanların ölmüş, yaralanmış, herkes merak içinde. Ama toplumun buna ilişkin haber alma hakkı yok. Neden? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı uygun görmüyor da ondan. Ama başsağlığı mesajını Twitter’dan yayımlamayı biliyor. Vatandaşın temel hak ve hürriyetlerine engel olmaları nedeniyle ilgili kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız” açıklamasını yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Tekin; İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının ardından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internete ve toplumsal medya platformlarına erişimi kısıtlamasına reaksiyon gösterdi. Tekin’in açıklaması şöyle:

“Ülkenin en büyük şehrinin merkezinde bir patlama olmuş. İnsanların ölmüş, yaralanmış, herkes merak içinde ama toplumun buna ilişkin haber alma hakkı yok. Neden? BTK Başkanı uygun görmüyor da ondan. Ama başsağlığı mesajını Twitter’dan yayımlamayı biliyor.

Vatandaşın temel hak ve hürriyetlerine pürüz olmaları nedeniyle ilgili bireyler hakkında Cumhuriyet Savcılığına cürüm duyurusunda bulunacağız.

BTK, kendilerine verilen misyonu yetkisi dışında kullanarak insanların temel hak ve özgürlüklerini ellerinden almışlardır. BTK İstiklal Caddesi’ndeki terörist saldırının ardından Twitter’a girişi kısıtladı. Fakat BTK Lideri başsağlığı iletisini Twitter’dan yayımladı. İlgili kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ‘görevi kötüye kullanma’, ‘bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme’ ve ‘haberleşmenin hukuka aykırı yollarla engellenmesi’ kabahatlerini düzenleyen kararları uyarınca cezalandırılmalarını talep edeceğiz.

Burası muz cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti. AKP’nin seçim ofisi üzere vazife yapamazsınız. Herkes milletin haber alma hürriyetine hürmet gösterecek. Bu uygulama açıkça sansürdür, hukuka ve kanuna alışılmamıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu