Teknoloji

Güneş’te ‘Yılan’ Şeklinde Hareket Eden Bir Akım Gözlemlendi

Enerjisiyle ömrü mümkün kılan yıldızımız Güneş, kendi bünyesindeki muazzam güçle bugüne kadar pek çok defa hayran kılıcı görünüme mesken sahipliği yaptı. Bugün, bunlar ortasına bir yenisi daha eklendi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın 2020’de uzaya gönderdiği ‘Solar Orbiter’ uzay aracı, Güneş üzerinde yılan formunda bir hareket gözlemledi. Bu yılan, aslında Güneş’in manyetik alanında hareket eden daha düşük sıcaklığa sahip atmosfer gazları idi.

Güneş üzerindeki ‘yılan’:

Yukarıda gördüğümüz görüntü, 5 Eylül tarihinde 3 saatlik aralıkta yapılan gözlemlerde elde edilen fotoğrafların birleşimiyle oluşturuldu. Avrupa Uzay Ajansı, ‘yılan’ formunda gözüken akımın saniyede 170 kilometre hızla hareket ettiğini paylaştı.

Videonun ilerleyen saniyelerindeyse akımın sonuçlarını da görebiliyoruz. Akımın çıktığı ve vardığı noktada büyük patlamalar görülebiliyor. Bu patlamalar, “Taçküre kütle atımı” olarak isimlendirilen patlamalardı. Bu patlamalar sonucunda uzaya yüksek ölçüde plazma fırlıyor. Çok şiddetli ve Dünya’ya varan plazma patlaması, bilhassa teknolojik aletlerimizde olumsuz bir tesire neden olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu