Ekonomi

Goldman Sachs NCR Atleos hisselerinde 23$ hedefle nötr

Goldman Sachs, Pazartesi günü NCR Atleos Corp. (NYSE:NATL) şirketini Nötr not ve 23,00 $ 12 aylık fiyat hedefiyle incelemeye başladı. ATM donanımı, hizmetleri ve yazılımı alanında lider bir sağlayıcı olan şirket, önemli bir rekabet avantajı olarak görülen dikey entegrasyonuyla tanınıyor. Bu entegrasyon, çapraz satış ve üst satış fırsatlarını destekleyerek potansiyel olarak pazar payını artırıyor.

NCR Atleos, donanım, yazılım ve bakım ile arka uç hizmetlerini tek bir abonelik sözleşmesinde bir araya getiren ATM-as-a-service (ATMaaS) modeline geçmektedir. Bu stratejik değişimin şirketin adreslenebilir küresel ATM çözümleri pazarını NATL’nin %40 paya sahip olduğu mevcut 10 milyar dolardan tahmini 25 milyar dolara çıkarması bekleniyor. Şirket, daha kapsamlı bir hizmet yelpazesi aracılığıyla bankaların kurum içi harcamalarının daha büyük bir bölümünü ele geçirmeyi hedeflediği için bu genişleme öngörülüyor.

Firma, bu iş modeli dönüşümünün 2024 yılında düşük tek haneli olan gelir büyümesini 2025 yılına kadar orta tek haneli rakamlara çıkaracağını tahmin ediyor. Ayrıca, NCR Atleos’un FAVÖK marjları 2027 yılına kadar yüksek onlu seviyelerden orta 20’li seviyelere çıkabilir. Bu olumlu beklentilere rağmen firma, şu anda şirketin toplam gelirinin yalnızca %4’ünü temsil eden ATMaaS’a geçiş nedeniyle donanımda kısa vadede olası gelir sıkıntılarına dikkat çekiyor.

Goldman Sachs, ATMaaS’a geçişle ilgili uygulama riskleri olduğunu kabul ediyor. Şirketin mevcut değerlemesinin bu risklerin yanı sıra daha düşük büyüme ve marjlar, daha yüksek finansal kaldıraç ve emsallerine kıyasla daha düşük serbest nakit akışı (FCF) dönüşümü gibi faktörleri yansıttığına inanılıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu