Haber

Depremin ilk yılı: Yetiştiriciler yaşadıkları zorlukları anlattı

Geçtiğimiz yıl Maraş’ta meydana gelen depremde hayvanları mahsur kalan Malatyalı yetiştirici Ömer Porgalı, yeni doğan kuzularını devletin kendisine verdiği ve başka bir yetiştiricinin kendisine tahsis ettiği arazide kurduğu çadırda büyütüyor.

Hayvan yetiştiricisi Ömer Porgalı, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Kozluk Mahallesi’nde 6 Şubat 2023’te meydana gelen depreme yakalandıklarını söyledi.

Depremde hayvanlarını tuttukları yerlerin zarar gördüğünü belirten Porgalı, yer darlığı ve yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle koyunlarını komşularının ağıllarına götürdüklerini ancak onun da yok olduğunu belirtti.

Porgalı, ilerleyen dönemde hayvanların barınması için devletin kendilerine çadır verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Çadırdan sonra kuzuları kurtardık. Komşumuzun evi ve ağılı yok oldu. Çok şükür hiçbir hayvanımızı kaybetmedik, hepsini kurtardık. Erhan Ağabey’e de söyledik, burayı bize verdi. Biz de söyledik. Devlet çadırıyla faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kuzularımız doğmaya başladı. Hatta bugün İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giderek durumu anlattım. Yarın kuzularımız için bize çadır verecekler. Yan taraftan açacağız.”

‘ÇOBAN BULUNAMIYOR’

Geçen yıl devletin de yem ve yonca desteği sağladığını bildiren Porgalı, “Devlet bize her türlü imkânı sağladı. Üretime devam ediyoruz. İnşallah 2024 yılı hayırlı olur.”

Kuzularının 15 Ocak’ta doğmaya başladığını belirten Porgalı, doğumların bu ay sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Porgalı, hayvancılığın, özellikle de koyunculuğun artık tercih edilmediğini belirterek, “Hayvancılığı herkese tavsiye ediyorum ama kimse yapmıyor. Küçükbaş hayvan bol. Kimse bu işi yapmak istemiyor, çoban bulunamıyor. “

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu