Haber

Beyaz Saray: IŞİD ile mücadelemize zarar verecek eylem görmek istemiyoruz

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, günlük basın brifinginde Amerikan dış siyasetine ait açıklamalarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’ye başlattığı hava hareketine ait soruları yanıtlayan Kirby, “Türkiye ya da başka bir ülke tarafından Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylemi görmek istemiyoruz” dedi.

”SURİYE’DE IŞİD İLE ÇABA EDEN ASKERLERİMİZ VAR’

‘Türkiye’nin terör tehdidine karşı kendini savunma hakkı olduğu ancak bunun IŞİD ile mücadeleye zarar vermemesi gerektiği’ tarafındaki açıklamasını bir sefer daha yineleyen Kirby, “Erdoğan’ın Suriye operasyonuna yeşil ışık mı yakıyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Türkiye terör saldırılarına maruz kaldı. Ancak özellikle Suriye içinde daha çok ölüme, daha çok masumun ölmesine yol açacak ya da bizim IŞİD ile mücadele çabalarımıza zarar verecek bir eylem görmek istemiyoruz. Bizim Suriye’de IŞİD ile mücadele eden askerlerimiz var. Suriye’de Türkiye ya da başka bir ülke tarafından Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylemi görmek istemiyoruz. Amerikan askerleri burada sahada ve SDG’ye destek veriyor.”

‘SORUMLUNUN KİM OLDUĞUNU SÖYLEYECEK POZİSYONDA DEĞİLİZ’

Türkiye’nin İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamayla ilgili soruşturmasına rastgele bir takviye vermediklerini de lisana getiren Kirby, “Şu anda bu saldırının sorumlusunun tam olarak kim olduğunu söyleyecek bir pozisyonda değiliz. Bu şiddeti o zaman da kınadık, şimdi de kınıyoruz” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu