Haber

Antakya Medeniyetler Korosu depremde hayatını kaybedenleri ‘Ayrılık’ şarkısıyla andı

Hatay halkı yüzyılın felaketinde kaybettiklerini “Ayrılık” şarkısıyla andı. Kahramanmaraş depreminde en çok yıkımın yaşandığı Hatay’da 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, enkaz alanında toplanan vatandaşlarla “Ayrılık” şarkısını seslendirdi.

Kahramanmaraş merkezli depremde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, felaketin yıl dönümünde enkaz altında konser verdi. Hatay’da bir araya gelen Antakya Medeniyetler Korosu “Ayrılık” şarkısını seslendirdi. Koroya depremzedeler de eşlik etti. Yaşananlar an be an cep telefonu kamerasına yansıdı.

ASIRIN FETÖSÜNÜN YILDÖNÜMÜNDE HATAY

Yüzyılın felaketi: Kahramanmaraş merkezli 2 deprem 11 ili salladı. Felakette 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı. Deprem en çok Hatay’ı etkiledi. En çok yıkımın yaşandığı Hatay harabeye döndü. 6 Şubat depreminin 1’inci yıl dönümü nedeniyle birçok ilde olduğu gibi Hatay’da da “sessiz yürüyüş” düzenlendi.

AYRILIK MÜZİĞİ SÖYLEDİLER

6 Şubat 2023’te Hatay’da yaşanan felakette hayatını kaybeden vatandaşları anmak için bir araya gelen Antakya Medeniyetler Korosu’nun performansı izleyenleri duygulandırdı. Depremde 7 kişiyi kaybeden koro, Ayrılık şarkısını seslendirdi. Şair Ferhat İbrahimiye’nin bestelediği Ayrılık şarkısı hep birlikte söylendi. Hataylılar, “Ayrılık. Ayrılık. Ah ayrılık. Ayrılık her dertten beterdir” dedi. koroya eşlik etti.

KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ

Türkiye, 6 Şubat 2023’te tarihinin en büyük depremlerinden birini yaşadı. İlk deprem sabah saat 4.17’de meydana geldi. Merkezi Pazarcık’ta yerin 8,6 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin büyüklüğü 7,7 oldu. İkinci deprem ise 9 saat sonra saat 13.24’te meydana geldi. Merkezi Elbistan’da bulunan 7,6 büyüklüğündeki deprem, yalnızca 7 kilometre derinlikte meydana geldi.

Yüzyılın Felaketi sadece Kahramanmaraş’ı değil 11 ili de vurdu. İki büyük depremde 50 binden fazla insan hayatını kaybetti, yaklaşık 120 bin kişi yaralı olarak depremden kurtuldu, 40 bine yakın bina yıkıldı. Bölgede sayısı 40 bine yaklaşan, büyüklüğü ise 6,6’ya ulaşan artçı sarsıntılar devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu